Rock Café

Boj proti mafii při záchraně hudebního klubu ROCK CAFÉ

ROCK CAFÉ – nejstarší hudební klub v Praze funguje již 23 let. Kdo má rád rockovou hudbu, jistě zná ROCK CAFÉ. Se svým kamarádem Pavlem Svobodou jsme se před 12 lety stali 100% vlastníky tohoto klubu. V té době byl klub ve špatné kondici a vypadalo to, že skončí. Klub jsme zrekonstruovali a to bylo pro návštěvníky novým impulsem pro to, aby sem znovu našli cestu. Produkce klubu se také více zaměřila na mladé posluchače. Klubem procházela ale i řada významných osobností. Bývalý prezident Václav Havel zde každý rok 17. Listopadu téměř pravidelně slavil výročí sametové revoluce a Den studentstva. V roce 2003 se zde loučil s působením v prezidentském úřadě. Po pár letech úspěšného návratu mezi nejoblíbenější kluby v Praze nastaly potíže. O klub se začala zajímat řada „podnikatelů“. Začali jsme cítit veliký tlak i od úředníků městské části Praha 1 a Magistrátu. Vše mělo směřovat k tomu, aby byl klub uzavřen a následné předán nějakému loajálnímu „podnikateli“, který by vše patřičně finančně ocenil. Mluvilo se o lidech z Ruska, kteří zde chtěli udělat luxusní klub pro smetánku ruských přistěhovalců v Praze, o plánované privatizaci celého domu pražskou mafií apod.

V té době jsem spolu s Pavlem Svobodou čelil největším tlakům ze všech stran. Nevěděli jsme o co přesně jde. Ale rány létaly ze všech stran jedna za druhou. Co se všechno dělo?

Policejní razie

Městská a státní policie zahájily razie v ROCK CAFÉ nebývalou měrou. Přicházeli až 40x za měsíc, tedy i dvakrát denně. Perzekuovali naše zaměstnance za úplné hlouposti. Např. na baru je příliš hlasitě hudba. Musíme Vás předvolat na policejní výslech atd. Když již byla situace neúnosná, obrátili jsme se dopisem na Policejního ředitele a na další instituce. Výsledkem byl dopis, že policie dělá svoji práci a že je vše v pořádku. Nicméně razie od toho dne skončily.

Zákaz parkování pro autobusy zahraničních kapel

Najednou přišel zákaz parkování autobusů před ROCK CAFÉ, že je zde úzká vozovka. Jsme na parkování autobusů závislí, protože všechny zahraniční kapely mají požadavek aby autobus mohl před klubem zaparkovat. Bylo zajímavé, že v těsném okolí zákaz již neplatil. Vzali jsme si dopravního experta, který na místě prověřil, že je šířka dostatečná. Boj o povolení pro občasné parkování autobusů ale trval téměř rok. Teprve pak se nám ho podařilo zrušit. Rok bez velkých zahraničních kapel.

Trvalé stížnosti na hluk na chodníku

Na město začaly najednou chodit velmi časté stížnosti na hluk na chodníku. Za vše prý může ROCK CAFÉ. To již bylo opravdu moc. Jeden z nejfrekventovanějších chodníků v Praze a stížnosti uváděly, že na něm jsou shluky lidí, kteří hlučí. Skupiny řvoucích Italů, opilých Němců, či hlučných anglických fanoušků, které kolem klubu dennodenně chodí, ty prý hluk nedělají. Dělají ho pouze návštěvníci našeho klubu. Nejlepší by prý bylo ROCK CAFÉ uzavřít. Od rady města přišlo varování, že o tom uvažuje. Pořídili jsme nakonec před vchod do klubu kameru a najednou stížnosti přestaly.

Uzavření ROCK CAFÉ stavebním úřadem

Když už pánové z šedé zóny nevěděli jak dál, použili nejosvědčenější metodu. Co potřebují zavřít, tam pošlou požárníky a hygieniky. Ti už vždy něco najdou. A taky že jo. Stavební úřad Prahy 1 slavně klub uzavřel. Je prý nebezpečný pro návštěvníky jak z hygienických tak požárních důvodů. Vykašlali jsme se na ně a hráli bez povolení dále. Naštěstí pracuji ve stavebnictví a znám řadu odborníků na tuto problematiku. Po 2 měsících se nám podařilo opět oficiálně klub otevřít. Tak co byly ty vážné závady? Z požárního hlediska bylo zjištěno, že je nějakou samolepkou přelepeno písmeno H na hydrantu. A z hygienického hlediska bylo na baru v chill outu, který jsme v té době již několik let nepoužívali zjištěno, že je zde jednodřez místo dvoudřezu. Obě tyto „závažné“ vady jsme během dvou dnů odstranili. Vyřídit potřebné papíry trvalo ovšem další měsíce.

Petice „Zachraňte ROCK CAFÉ“

Když už jsme nevěděli kudy kam, podpořili nás naši fanoušci a návštěvníci. Vznikla petice „Zachraňte ROCK CAFÉ“ pod kterou se podepsalo přes 10 000 lidí. To již je hranice kdy se peticí musí zabývat petiční a imunitní výbor Sněmovny. Na facebooku měl odkaz „Zachraňte ROCK CAFÉ“ cca 30 000 fanoušků.

Demonstrace na Národní třídě „Pražské květnové Rockvstání“

Na den 5.5. 2009 jsme na Národní třídě svolali happening na podporu ROCK CAFÉ. Bez povolení jsme vystavěli na chodníku před naším klubem podium, zvuk apod. Přišla nás podpořit řada muzikantů a kapel jako Divokej Bill, Vypsaná fixa, David Koller, Sto zvířat Timudej a řada dalších. Velkou radost nám udělala účast i starší generace skvělých muzikantů jako Radim Hladík či Honza Hrubý.

Dnes je ROCK CAFÉ opět v běžném provozu a zatím nezažívá žádnou další šikanu. Zkušenost, kterou jsme při boji o jeho záchranu získali, je neocenitelná a ukazuje jakou sílu mají na první pohled bezbranní lidé, kterým jde o dobrou věc.

Rock Café
 
Rock Café Rock Café Rock Café
 
Rock Café Rock Café Rock Café

Interiér Rock Café.

Demonstrace na Národní třídě „Pražské květnové Rockvstání
 
Demonstrace na Národní třídě „Pražské květnové Rockvstání
 
Demonstrace na Národní třídě: Pražské květnové Rockvstání
 
Demonstrace na Národní třídě: Pražské květnové Rockvstání

Demonstrace na Národní třídě „Pražské květnové Rockvstání“